Kryminalny Olsztyn. Koszary

Konkurs na opowiadanie kryminalne z Olsztynem w tle został zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Olsztynie przy współpracy z Wydawnictwem Oficynka.

Jury obradowało w składzie:

przewodnicząca Izabela Żukowska, twórczyni cyklu retrokryminałów Komisarz Franz Thiedtke, dziennikarka radiowa oraz właścicielka renomowanej szkoły kreatywnego pisania Sztuka Pisania

Urszula Witkowska, pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie i krytyk literacki, publikująca między innymi w „Magazynie Literackim Książki”

oraz Jolanta Świetlikowska, właścicielka Oficynki oraz współtwórczyni serwisu poświęconego kryminałom Zbrodnia w Bibliotece

Jury za główne kryteria oceny opowiadań przyjęło takie ich elementy, jak: zaskakujące poprowadzenie fabuły kryminalnej, kreacje bohaterów oraz nasycenie tekstu motywami olsztyńskimi. Po burzliwych dyskusjach spośród nadesłanych 32 opowiadań jury wyłoniło 10: siedem wyróżnionych oraz trzy, które według jury bezsprzecznie zajmują trzy pierwsze miejsca. Wszystkie one zostaną opublikowane w planowanej antologii, która ukaże się nakładem Oficynki.

I tak, wyróżnienia otrzymują:

Beata Sarnowska (Barczewo) za opowiadanie „Niemy świadek”

w którym autorka z wirtuozerią poprowadziła akcję, sukcesywnie pokazując, co dzieje się w umysłach i życiu kolejnych bohaterów. Warto tu też zwrócić uwagę na świadomość języka, jaką prezentuje twórczyni.

Więcej na stronie: MBP Olsztyn